Jeziora PDF Drukuj Email

Na terenie gminy znajduje się 9 jezior wchodzących w skład zespołu jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, z których 7 leży w całości w obrębie gminy (Czarne Uścimowskie, Białe Uścimowskie, Głębokie, Gumienek, Krasne, Ściegienne i Maśluchowskie), a dwa pozostałe (Krzczeń, Kleszczów) podzielone są granicami gmin. Wody większości jezior rozlewają się w dosyć głębokich nieckach o wyniesionych i niekiedy stromych brzegach - zwiększa to walory krajobrazowe okolicy.
Opisywane akweny różnią się między sobą cechami morfometrycznymi, przeźroczystością wody, rodzajem dna, dostępnością, roślinnością przybrzeżną, ichtiofauną i zmiennością otoczenia. Stwarza to liczne możliwości rekreacji i wypoczynku: od leżakowania na piasku, kąpieli wodnych, wędkowania, uprawiania żeglarstwa po pływanie kajakiem czy pontonem.

 

Jezioro Białe Uścimowskie

Jezioro, zwane niekiedy mylnie Uścimowcem, wymienione było już przez Długosza pod nazwą Ustimow. Jest to wąski i długi zbiornik z wyniesionymi od wschodu i zachodu brzegami. Powierzchnię wodną otacza wieniec trzcin. Dojście do wody jest tylko w nielicznych miejscach. To najdłuższe z gminnych jezior nie jest jednak zbyt głębokie, maksymalna jego głebokość wynosi bowiem zaledwie 4,40 m. Jest udostępnione do wędkowania i przez okrągły rok nie brakuje ani ryb, ani wędkarzy. Na przyjeziornych torfowiskach spotkać można pojedyńcze okazy rzadkich roślin, jak np. rosiczki pośredniej, lipiennika Loesela czy gniadosza królewskiego. A po zachodniej stronie jeziora wśród trzcin i oczeretów wykształcają się płaty niezwykłej urody lilii wodnych.

 

Jezioro Czarne Uścimowskie

Jezioro posiada regularną, lejkowatą misę o niedostępnych brzegach, jest otoczone gęstym pasem trzcin i krzewów. Położone w bliskiej odległości od stawów hodowlanych jest wykorzystywane głównie pod użytek gospodarki rybnej.

 

 

 

 

 

Jezioro Gumienek

Jezioro osłonięte jest od północy niedużym zagajnikiem. Tu na wzgórzu, wśród rozłożystych sosen znajdują się domki wypoczynkowe Ośrodka Wypoczynkowego "Relaks" . Na terenie ośrodka są domki campingowe i pole namiotowe na ok. 150 miejsc. Ośrodek posiada zagospodarowaną plażę, boisko do piłki siatkowej i kort tenisowy. W sezonie letnim działa kuchnia i bar gastronomiczny. Pobliski brzeg posiada piaszczystą plażę, kąpielisko i spacerowy pomost. Gumienek jest niedużym i może właśnie dlatego tak ...jeziorem, to idealne miejsce dla spragnionych wytchnienia z dala od zgiełku cywilizacji.

 

 

Jezioro Ściegienne

Ukryte częściowo pośród szuwarów jezioro ma otwarty dostęp do swoich brzegów jedynie od północnego wschodu. Głębokie na 5,4 m jest udostępnione do wędkowania. Położone w pobliżu miejscowości Drozdówka i Jedlanka Podleśna. Nad jeziorem zlokalizowane jest pole namiotowe, które jednak od trzech lat nie funkcjonuje.

 

 

 

 

Jezioro Głębokie

Jezioro ma dość regularny okrągły kształt. Ale jego głębokość - wbrew nazwie - to zaledwie 6 m. Brzegi jego są suche, nie widać śladów zarastania, w wodzie rośnie tylko sztucznie wprowadzony tatarak. Dno jest twarde, natomiast woda trochę mętna. Mimo braku piaszczystych plaż zwykle przyciągających rzesze turystów coraz więcej jest chętnych do wypoczynku nad jego dziewiczymi brzegami.

 

 

 

 

Jezioro Maśluchowskie

Jego pierwotna nazwa to Uścimowiec. Ten wydłużony akwen jest bardzo malowniczo położony ze względu na dosyć strome i wysokie brzegi. Dostęp do wody jest możliwy ze wszystkich stron. Stosunkowo głębokie jezioro ( 9,40 m. ) ma twarde dno pozbawione mułu oraz krystalicznie czystą wodę. Przy brzegu rosną wąskim pasem wysokie trzciny. Nad jeziorem znajduje się czynne pole namiotowe, wiele jest tutaj mniejszych i większych plaż, a wody udostępnione są również dla miłośników wędkowania. Jezioro Maśluchowskie ciągle jeszcze nie zniszczone ingerencją człowieka, w okresie letnim dzieli się swoim nieskażonym pięknem z licznymi zwolennikami życia zgodnie z rytmem natury.

 

 

Jezioro Kleszczów

Położone w przepięknym leśnym otoczeniu jezioro posiada łatwe dojście do wody i piaszczystą plażę, umiejscowione jest w pobliżu Rudki Starościańskiej. Nad jeziorem jest zlokalizowana stanica harcerska Ks. Salezjanów, gdzie w okresie wakacyjnym prowadzone są obozy dla dzieci, a także znajduje się tu pole namiotowe.

 

 

 

 

Jezioro Krasne

To największe (75,9 ha) i najgłębsze (do 33 m) spośród uścimowskich jezior. Dostępne praktycznie ze wszystkich stron, z czystą wodą, piaszczystym dnem i długimi odcinkami plaży. Bardzo atrakcyjne turystycznie jezioro Krasne oferuje wczasowiczom różnorodne możliwości zakwaterowania i wypoczynku nad swoimi brzegami: istnieją tu liczne ośrodki wypoczynkowe i zespoły domków prywatnych. A dla zwolenników spędzenia wolnego czasu bliżej natury - pole namiotowe i schronisko młodzieżowe. Warto zaznaczyć, że i pasjonaci dzikiej przyrody znajdą coś dla siebie - jezioro bowiem zasiedlają m.in. perkozy osiągające tu wysoką liczebność.

 

 

Jezioro Krzczeń

 

Kalendarz


Dzisiaj jest: Sobota
16 Grudnia 2017
Imieniny obchodzą
Adelajda, Ado, Albina, Alina, Ananiasz,
Bean, Zdzisława

Do końca roku zostało 16 dni.
Zodiak: Strzelec