Sport PDF Print Adres email

 

Bieg Jezior

 

Najbardziej znaną, a jednocześnie największą imprezą lekkoatletyczną lata na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim organizowaną przez Urząd Gminy w Uścimowie jest Bieg Jezior. Odbywa się corocznie w pierwszą niedzielę sierpnia w miejscowości Krasne Krzywe nad jeziorem Łukcze. Ma swoją tradycję, podtrzymywaną przez coraz to nowych uczestników. Liczba biorących udział z roku na rok wzrasta; w I Biegu Jezior wzięły udział 92 osoby, rok później 223, rekord natomiast padł podczas dziesiątej, jubileuszowej imprezy, gdzie na starcie zameldowało się 980 osób. W roku 2005 wzięło udział prawie 550 osób. W pewnym sensie jest to impreza o randze europejskiej - wśród uczestników spotykamy nie tylko biegaczy z województwa lubelskiego, są także osoby ze Śląska, Wielkopolski, Szczecina, Pomorza Gdańskiego oraz cudzoziemcy z Chicago, Brześcia, Birmingham, Toronto, Kanady, Australii.

 

Przekrój wieku uczestników jest imponujący - biegają całe rodziny, nierzadko zabierając ze sobą dzieci w wózkach, młodzież, dorośli, i osoby starsze. Dystans do pokonania jest zawsze taki sam: 3800 m. Mimo, że nie najmniejszy, okazuje się, nie odstrasza, a wręcz przeciwnie, przyciąga. Od 2004 r. tą samą trasę pokonują osoby niepełnosprawne, jeżdżące na wózkach, z powodów bezpieczeństwa startują jednak oddzielnie.

Zawodnicy rywalizują w pięciu kategoriach:

  • dziewczęta i chłopcy do lat 10,
  • młodzież do lat 15,
  • kobiety powyżej 35 lat,
  • mężczyźni powyżej 45 lat,
  • oraz open.

 

Właściwie każdy ma szansę na nagrodę, organizatorzy przeznaczają sporą pulę nagród do rozlosowania dla wszystkich uczestników biegu, bez względu na zdobyte miejsca.

Biuro zawodów jest otwarte już o 8 rano i od tej godziny corocznie oczekuje na zawodnków. Licząca piętnaście osób komisja sędziowska najpierw sporządza listy uczestników, rozdaje numery startowe, a potem przemieszcza się na metę, gdzie punktualnie o godzinie 12 wyrusza wielka gromada biegaczy. Opiekę lekarską sprawuje SPZ OZ Lubartów.

Cały bieg trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, ale przygotowań do niego jest o wiele więcej. Nad wszystkim czuwa Wójt Gminy, ale za poszczególne elementy technicznego przygotowania imprezy odpowiedzialny jest ogromny sztab osób. Ważne jest, by wszystko "dopiąć na ostatni guzik". Na kilka dni przed biegiem zostaje już tylko "zamówić" słoneczną pogodę, która skutecznie przyciąga nad piękne rekreacyjne tereny.

 

Organizatorzy festynu nie zapominają także o wiernej kilkutysięcznej rzeszy kibiców. Zawsze przygotowane są dla nich ciekawe atrakcje, jak np.: umilające ucho dźwięki zespołów muzycznych, dmuchane zamki do zabawy dla dzieci, wiele konkursów, w tym słynne wybory Miss Biegu, "najstarszego i najmłodszego biegacza", "najliczniejszą rodzinna reprezentację", "najwyższego i najniższego biegacza".

Wszystkich, którzy cenią sobie zdrowie fizyczne, ruch na świeżym powietrzu, aktywny wypoczynek w pięknym miejscu, zachęcamy do szlifowania formy i wzięcia udziału w kolejnym Biegu Jezior.