Start Biblioteka Publiczna Izba Regionalna
Izba Regionalna

 

W budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Uścimowie znajduje się Izba Regionalna, miejsce gdzie z inicjatywy Pani Józefy Werduch - emerytowanej p. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, zostały zgromadzone stare pamiątki, świadectwa przeszłości naszego regionu.

Uroczyste otwarcie Izby Regionalnej miało miejsce w kwietniu 2006r., a w listopadzie Gminna Biblioteka Publiczna zajęła I miejsce w konkursie „Pamięć przeszłości” poświęconemu regionalizmowi.

Pani Werduch pozyskiwała stare pamiątki od mieszkańców naszej Gminy. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się przedmioty codziennego użytku np. buty oficerki, sukienka lniana, garnki, dzbanki, żelazka, nożyce, zeszyty przedmiotowe, modlitewniki i wiele innych. Ciekawym eksponatem jest strój krakowski z 1955r., niemiecka wyżymaczka do prania, gramofon walizkowy, a także ręczna maszyna do szycia Singera, podarowana przez naszego twórcę ludowego p. Hieronima Wołowicza w podzięce za organizowanie wystaw jego rzeźb w budynku Biblioteki. Wszystkie znajdujące się tutaj skarby z naszych strychów są bardzo cenne i przywołują piękne wspomnienia.

Przy Izbie Regionalnej organizowane były wystawy prac plastycznych, rzeźb, spotkania opłatkowe, wielkanocne wystawy pisanek. Odbywały się spotkania ze starszymi mieszkańcami naszej Gminy, którzy opowiadali o dawnych zwyczajach i tradycjach naszego regionu.

Obecnie przy naszej Izbie odbywają się spotkania Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Uścimowskiej.

Izba Regionalna jest odwiedzana przez dzieci i młodzież z naszej gminy. W okresie letniego wypoczynku często zaglądają tutaj przyjezdni goście.

Nasza Izba to miejsce, gdzie zatrzymaliśmy świat odchodzący w zapomnienie, to nasz pomnik przeszłości, to świadectwo naszych minionych lat.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za przyniesione tutaj pamiątki, a jednocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców naszej Gminy o dalsze uzupełnianie tego zbioru.

 

Zobacz zdjęcia w GALERII