Start Biblioteka Publiczna Legenda o powstaniu Uścimowa
Legenda o powstaniu Uścimowa

Nie ma legendy która mówi o tym jak powstała nazwa Uścimowa, ale mogło być tak.

 

Legenda o powstaniu Uścimowa

 

W naszym Uścimowie jest wiele jezior i ryb. Wiele zboża rolnicy zbierają.

A wszystko to zawdzięczamy szczupakowi.

Dawno temu w przedwiecznych czasach książę słowiański wyruszył na wyprawę szukać zwierzyny. Zamiast niej znalazł piękne jezioro pełne ryb. Usiadł książę nad jeziorem i zawołał głośno : - Czy nikogo tu nie ma ? I nagle z wody wynurzył się ogromny szczupak i powiedział: - Ja tu jestem. Jam jest Uścim władca tych jezior, chętnie się z tobą podzielę moim państwem ale tylko na lądzie. Zostań tu ,a ja zatroszczę się o to, aby ci niczego nie brakowało. Książę zdumiony popatrzył na rybę , po czym przestraszony wskoczył na konia i odjechał. W grodzie nikomu nic nie powiedział. Minęło kilka miesięcy i zmarł ojciec księcia starszemu z braci oddając władzę w państwie. Zawistny brat wygonił księcia z grodu . Książę ze swoim orszakiem udał się w krainę pięknych jezior, tam , gdzie szczupak Uścim panował. Znalazł jezioro i głośno zawołał: – Uścimie, Uścimie czy tam jesteś?

I odpowiedział mu dziwny głos : – Jestem tu ,jestem, wiem o wszystkim, możesz się tu osiedlić. I książę ze swoim ludem pozostał na ziemi Uścima. Ludziom podobało się tutaj, ale zaczęli narzekać że zboże przywiezione z Ojczyzny nie chce tu rosnąć.

Udał się książę po radę do mądrej ryby, a ona zanurkowała w wodę i przyniosła w pysku 2 kłosy: owsa i żyta. Szczupak kazał to posiać w ziemi obok domu. Codziennie wyrastało coraz więcej kłosów. Książę kazał zebrać ziarno i zasiać. Zasiano wiele ziemi i dlatego tyle pól u nas.

Kiedyś w tamte strony zawędrował jakiś książę .Patrzył na piękną ziemię i zapytał : - Do kogo należy ta ziemia? Ludzie posłuszni księciu swojemu powiedzieli : - Ziemia i jezioro należą do Uścima. Książę zapisał więc że zobaczył piękną ziemię Uścimowa. Przez wiele lat potomkowie księcia i Uścima rządzili ziemią i jeziorami. A ziemie z czasem nazwano Uścimowem. Wieś była tam wielka i podzieliła się na 2 części: starą i nową. Dlatego jest Uścimów Stary i Nowy. I tak mądry szczupak przeszedł do historii , a Uścimów pozostał i tylko potomkowie Uścima już nie mówią.

Legendę napisała:

Karolina Skowronek

ucz. kl. VI szkoły podst.