Jesteś na: Aktualności EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO...

Aktualności

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU
opublikowano: 26-09-2019

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu który w tym roku odbył się pod hasłem „Chodź z nami”, zwróciliśmy szczególną uwagę na tegoroczny temat „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”.

Gmina Uścimów do kampanii włączyła się po raz pierwszy chcąc tym samym przyczynić się do promowania zrównoważonego transportu i ekologicznych form mobilności min. takich jak ruch pieszy i rowerowy.
 
W dniu 18 września 2019 roku w Szkole Podstawowej w Starym Uścimowie, Gmina Uścimów w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły zorganizowała spotkanie dla dzieci Oddziałów Przedszkolnych i uczniów klas I-III z Panem Maciejem Lubasiem i Panem Aleksandrem Wiąckiem aktywnie działających na rzecz kampanii dotyczących edukacji rowerowej oraz popularyzowania jazdy na rowerze. Zarówno grupa młodsza jak i starsza mogła zobaczyć rower cargo oraz przyczepkę do roweru służąca do przewozu dzieci i nie tylko. Po zasięgnięciu wiedzy min. dlaczego warto jeździć na rowerze, jak bezpiecznie poruszać się rowerem po drogach, z czego składa się rower, uczniowie mogli sami wypróbować jak jeździ się tego typu rowerami. Radość z możliwości przejażdżki takimi rowerami nie miała końca.
 
Z kolei w Szkole Podstawowej w Nowej Jedlance, Panowie Maciej Lubaś i Aleksander Wiącek przeprowadzili prelekcję w klasach V-VIII, która przebiegała pod hasłem „Rower jest ok”. Uczniowie mogli zobaczyć rower cargo oraz przyczepkę do roweru. Rozmawiano o zdobyciu karty rowerowej.
 
Kontynuacją obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu było zorganizowane 19 września przez Gminę Uścimów wspólnie z Policją spotkanie dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Starym Uścimowie, podczas którego uczniowie dowiedzieli się jak powinna wyglądać ich droga do szkoły aby była bezpieczna. Spotkanie przeprowadził dzielnicowy posterunku policji w Ostrowie Lubelskim asp. szt. Dariusz Rzepa.
 
Zwieńczeniem akcji Tygodnia Zrównoważonego Transportu był Europejski Dzień bez Samochodu przypadający na niedzielę 22 września, połączony ze Świętem Pieczonego Ziemniaka, podczas którego odbyły się:
  • występ Piotra Bielaka – akrobaty rowerowego, YouTubera, twórcy i wykonawcy rowerowego widowiska humorystycznego, które od 13 lat można oglądać w całym kraju,
  • pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – Pogotowie Ratunkowe w Lubartowie,
  • mobilne miasteczko ruchu drogowego - Komenda Miejska Policji w Lublinie,
  • znakowanie rowerów przez Komendę Powiatową Policji w Lubartowie,
  • pokaz sprzętu strażackiego - Straż Pożarna w Nowym Uścimowie,
  • występ zespołu wokalnego Krasnalki,
  • rajd rowerowy Uścimowskiej grupy rowerowej.
Ponadto można było spróbować pieczonych ziemniaczków, kiełbasek. Najmłodsi mieli okazję skorzystać min. ze zjeżdżalni, dmuchańców, były gry, zabawy, malowanie twarzy, modelowanie balonów, bańki mydlane, kącik plastyczny, popcorn, wata cukrowa. Pogoda nam dopisała przez co wszystkie atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno młodszych jak i starszych mieszkańców i gości naszej Gminy.
 
Za wspólnie spędzony czas wszystkim dziękujemy.
 
Oto kilka fotek z obchodów całego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Dnia bez Samochodu.
Liczba wyświetleń: 1201
Powrót