Jesteś na: Aktualności Uroczyste odsłonięcie Pomnika

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie Pomnika
opublikowano: 02-10-2019

Uroczyste odsłonięcie Pomnika

29 września 2019 roku, w 75 rocznicę aresztowań w Starym Uścimowie nastąpiło uroczyste odsłonięcie Pomnika: W HOŁDZIE SYBIRAKOM, ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ, ORAZ INNYM MIESZKAŃCOM GMINY UŚCIMÓW, WIĘŹNIOM ŁAGRÓW SOWIECKICH W BOROWICZACH I RIAZANIU, W LATACH 1944 - 1947.

ORGANIZATORZY:
 
NSZZRI "Solidarność"
 
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Uścimowskiej
 
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
 
Wójt Gminy Uścimów
 
29 września 2019 roku, w 75 rocznicę aresztowań w Starym Uścimowie nastąpiło uroczyste odsłonięcie Pomnika W HOŁDZIE SYBIRAKOM, ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ ORAZ INNYM MIESZKAŃCOM GMINY UŚCIMÓW, WIĘŹNIOM ŁAGRÓW SOWIECKICH W BOROWICZACH I RIAZANIU W LATACH 1944 - 1947.
 
W zorganizowanej, przygotowanej akcji w 1944r. 31 mężczyzn: żołnierzy Armii Krajowej w tym 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK a także innych Mieszkańców Gminy Uścimów czynnie walczących z okupantem hitlerowskim, zostało aresztowanych przez NKWD i wywiezionych w głąb Rosji. Uznani za wrogów systemu komunistycznego i Państwa Polskiego. Tam, jak dziesiątki tysięcy polskich zesłańców, doświadczyli ciężkiej fizycznej pracy ponad siły, głodu, chorób, nędzy i poniewierki. Nie wszyscy przeżyli. Ci, którzy wrócili do końca życia nosili w sobie piętno zesłańca, ale nigdy nie stracili ducha i wiary w Wolną Polskę. Angażowali się w działalność opozycyjną w czasach PRL. Pozostają dla nas wzorem, na którym budujemy polską tożsamość.
 
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka.
Liczba wyświetleń: 1502
Powrót